اولگین _ کوبا

 

در آخرين روزهاي دهه هفتاد خورشيدي (۲۱ اسفند  ۱۳۷۹)، اولين پيمان خواهرخواندگي شهر يزد با يک شهر بسيار دور واقع در آمريکاي شمالي يعني کشور کوبا رقم خورد. شهري که زادگاه فيدل کاسترو، رهبر انقلابي کوبا است، با وجود بعد فاصله و تفاوت هاي فرهنگي، با تصميم دولت وقت با يزد پيوند ميخورد.

 

 

   اولگين (Holguín) يا هولگين شهري در کوبا است که در استان اولگين در شرق کشور کوبا واقع شدهاست. اين شهر ۶۶۶ کيلومترمربع مساحت و حدود ۳۶۰  هزار نفر جمعيت دارد و پنج متر بالاتر از سطح دريا واقع شدهاست. شهرهاي يزد، سالتييو (مکزيک) و باينا (اسپانيا) خواهرخواندههاي اولگين هستند.

   اولگين مرطوب ترين و زيباترين سواحل را در کوبا، با آبهاي فيروزه اي و پوشش گياهي وسيع دارد. محدوده کلانشهر اولگين از شهرهاي کوچکتر تشکيل شده است. بيشتر بازديدکنندگان در اين شهر وقت خود را صرف شنا، غواصي، اسب سواري و دوچرخه سواري مي کنند. شهر اولگين داراي پارک هاي زيبا، ميدان هاي عمومي و مراکز فرهنگي شناخته شده است. موزهي ايندوکوبانو يکي از منحصربه فردترين جاذبه هاي اولگين است که در اين موزه، مجموعه اي قابل ملاحظه از مصنوعات فرهنگي کوبا وجود دارد. خارج از هاوانا، فرودگاه هاي اصلي در وادارو، کاماگوئه، اولگوين و سانتياگو کوبا قرار دارند.

 

 

   اولگين چهارمين شهر بزرگ کوبا و داراي فرودگاه بين المللي است که به هاوانا و چند مقصد بين المللي، پرواز دارد. اين شهر با داشتن جاذبه هاي ساحلي يک مقصد محبوب براي گردشگران کانادايي است بهطوري که يکي از دو کنسولگري کانادا درکوبا در اين شهر قرار دارد. همچنين دانشگاه اولگين، مهمترين مرکز علمي و تحصيلات تکميلي شهر است.

   گالري سنترو دو آرته، کتابخانه بايادو، باشگاه کاسا دلا تروا، پرديس سينمايي مارتي، تئاتر ادي سونيول، موزه لاپريکوئرا، يک موزه علوم و يک موزه تاريخ، در کنار دهها پارک و فضاي باز عمومي در مرکز شهر اولگين واقع است که اتمسفر فرهنگي کم نظيري ايجاد مي کند. روي تپه ي لوما دلاکروز صليب بسيار بزرگي نصب شده است که با صعود از ۴۵۰ پله آن ميتوان تمام شهر را نظاره کرد.

   شهر اولگين در سال ۱۵۴۵ بنيان نهاده شده و نام آن برگرفته از نام بنيانگذار شهر يعني کاپيتان گارسيا اولگين است که يک افسر نظامي اسپانيايي بوده است. گفته مي شود که اين شهر يکي از مکان هاي احتمالي است که کريستوفر کلمب کاشف قاره آمريکا اولين بار در آن پا گذاشته است.