اورومچـی ــ چیـن

   اورومچي مركز استان خودگردان «سين كيانگ» يا «شين جيانگ»، غربي ترين استان چين است كه بيشترين تعداد مسلمانان اين كشور را در خود جاي داده است. این شهر و حومه‌اش به عنوان یکی از شهرستان‌های سین‌کیانگ به نام شهرستان اورومچی به‌شمار می‌آید که کاشغر دومین شهر آن است. شهرهای ختن و تورفان نیز سایر شهرهای استان هستند. نام اورومچی از زبان ترکی آمده و به معنی «ییلاق زیبا» است.
 


   شهر اورومچي امروزه يك شهر مدرن با رشد سريع می‌باشد كه جمعيت ثابت آن ۵/۳ ميليون نفر است و همراه با حومه در حدود ۵ ميليون نفر را در خود جاي داده است. اورومچی بزرگ‌ترین شهر در نیمه غربی چین و دورترین شهر جهان از سواحل دریاها شناخته ‌شده‌ است. نزدیکترین ساحل دریا به اورومچی ۲۵۰۰ کیلومتر از آن فاصله دارد. مساحت شهر اورومچی یازده هزار کیلومتر مربع است. این شهر در زمره شهرهای استراتژیک غرب چین می باشد که بالاترین سرعت رشد اقتصادی و توسعه صنعتی را در سال‌های اخیر تجربه کرده است.
   در تقسيمات سياسي چين به اين استان، منطقه خودمختار اويغور مي‌گويند که به رغم حضور ميليون ها چينيِ‌هان (نژاد غالب چيني‌ها)، نشان دهنده ي تفاوت هاي آن با ساير استان هاي كشور بزرگ چين است. وجود اقليت هاي مسلمان از جمله اويغورها، قزاق‌ها، ازبك ها و تاجيك ها و همچنين رسميت داشتن خط و زبان اويغور كه تركيبي از زبان هاي باستاني ايراني، تركي ازبكي و عربي است و به خط عربي نوشته مي شود (به‌گونه اي كه تمامی تابلوهاي شهر اورومچي به سه زبان اويغور، چيني و انگليسي است) از ديگر ويژگي‌هاي اين شهر است.
   بدین ترتیب اورومچي موطن قومیت های مختلف آسیایی است و اشتراک‌های فرهنگی آنها در زبان و سنّت های بومی، با حوزه تمدن ایرانی غیرقابل انکار است. در حقیقت این منطقه همان سرزمینی است که در ادبیات کهن ایران‌زمین به نام ترکستان چین شناخته می شود و نقطه اشتراک دو شهر یزد و اورومچی نیز در همین نکته است. جالب است بدانید که با قدم زدن در خیابان های اورومچی و با اندکی دقت، ده‌ها واژه ایرانی در میان تابلوها و نوشته های شهر خواهید یافت. دیدن کلمات قدیمی و آشنای فارسی در یک شهر چینی و صدها کیلومتر دورتر از وطن، حس غریبی است که فقط در اورومچی تجربه می‌شود. به عنوان مثال روی سر در بسیاری از هتل‌ها، کلمه میهمان‌سرا را می‌توان دید.
   اویغورها مردم ساکن شمال غرب چین هستند که در ترکستان شرقی به مرکزیت اورومچی زندگی می‌کنند و از اقوام ترک تبار و مسلمان سنّی می‌باشند. سابقه نفوذ چینی‌ها در ترکستان شرقی به دوره باستان می‌رسد. در طول تاریخ، ترکستان بزرگ، حکومت‌های مستقل خود را داشته و رابط چین با دنیای اسلام در آسیای مرکزی بوده‌است.   اویغورها قسمت بزرگی از جاده ابریشم را در دست داشتند و از این راه ثروتمند و متمدن شده بودند. در قرون معاصر، سال ۱۸۸۴ میلادی در دوره امپراطوری منچو، چینی‌ها ترکستان شرقی را تسخیر کردند و نام آن‌را تغییر داده سین کیانگ نامیدند که در زبان چینی به معنی «مرز جدید» می‌باشد.
   اویغورها اغلب شهرنشین و به بازرگانی و پیشه‌وری مشغول هستند. آن‌ها پیش از تسلط چین به این منطقه، دولت مستقل خود را داشتند. در سال‎های کنونی به دنبال پیشرفت اقتصادی در چین، این منطقه نیز دچار تغییرات اقتصادی و جمعیتی شده‌ است. منطقه سین کیانگ دارای منابع غنی گاز طبیعی و ذخایر معدنی است. همچنین این منطقه به مثابه دروازه تجارت و انرژی چین با آسیای مرکزی محسوب می‌شود.
   اين شهر، بافت تاريخي زیادی ندارد و عمده جاذبه هاي گردشگري آن فضاهاي تفريحي و عمومي است. اين منطقه كه به شدت صنعتي شده است، از قطب هاي اقتصادي كشور به حساب مي آيد و دروازه مبادلات و همچنين كانال گمركي و شاهراه حمل و نقل برای ارتباط با كشورهاي آسياي ميانه، روسيه و اروپا مي باشد. راه آهن فوق سریع پکن ـ لندن که از ابرپروژه های در دست احداث کشور چین است، از اورومچی عبور می کند. نمايشگاه بين المللي اروپاـ آسیا هرساله در محل نمايشگاه هاي شهر برگزار می شود که يكي از اهداف آن معرفي توانمندي هاي نوين اورومچي به نمايندگان كشورها و شهرهاي مختلف است. رشد سريع اقتصادي سبب توسعه شهر در زمينه بازسازي بافت‌هاي فرسوده و گسترش حيرت انگيز فضاي سبز و عمران شهري شده است. اين در حالي است كه اين شهر بيشترين فاصله را با پايتخت چين و همچنين بيشترين فاصله را با درياها و آب هاي آزاد داشته و در اقليم نيمه خشك و كوهستاني قرار دارد. به رغم اين محدوديت ها مسئولين شهر با استفاده از مزيت‌هاي نسبي به توسعه همه جانبه روي آورده و گام هاي بلندي در اين راه برداشته اند. به عنوان نمونه چندين هكتار از فضاهای اطراف شهر با توربين هاي بادي مجهز شده و بخشي از برق شهر را تأمين مي نماید.

 


   با حضور نمایندگان شهرداری و شورای اسلامی شهر یزد در سومین اجلاس توسعه و همکاری شهرهای جاده ابریشم، علاوه بر انعقاد تفاهم همکاری بین یزد و شهر اورومچی که میزبانی این اجلاس را برعهده داشت، سند رسمی عضویت شهر یزد در اجلاس مذکور نیز تقدیم شد و با توجه به اینکه یزد، تنها نماینده شرکت کننده از ایران در این اجلاس بود، به مدت چهار سال به عنوان عضو اصلی شورای مرکزی اجلاس برگزیده شد.
   در تفاهم نامه همکاری بین یزد و اورومچی بر برقراری روابط دوستانه مبتنی بر احترام متقابل، برابری و منافع مشترک و عدم مداخله در مسائل داخلی یکدیگر تأکید شده است. همچنین دو شهر متعهد شدند تا در زمینه های اقتصاد و تجارت، فناوری و آموزش، فرهنگ، بهداشت، ورزش و برگزاری نمایشگاه و گردهمائی‌ها و سایر حوزه‌های مرتبط با یکدیگر همکاری نزدیک و مبادلات دوستانه داشته باشند.


​​​​​​​