نزوی ــ عمــان

نزوی بزرگترین شهر استان داخلیه در کشور پادشاهی عمان است. در دوران آغازین اسلام نزوی پایتخت عمان بوده است. جمعیت نزوی و حومه آن در حدود ۱۲۰ هزار نفر می‌باشد و در ۱۴۰ کیلومتری مسقط قرار دارد.
 


   شهر باستانی و کهن نزوی عمان از مسقط دو ساعت فاصله دارد و در کنار آن یک بزرگراه خوب وجود دارد که توسط یک دشت پهناور و مجموعه‌ای از بلندترین کوه‌های عمان احاطه شده است. با توجه به موقعیت طبیعی شهر، امکان دسترسی به مکان‌های تاریخی عمان تا جاده‌های کوهستانی جبل‌الاخضر و جبل‌الشمس فراهم است.
   نزوی از کهن‌ترین شهرهای عمان و در گذشته مرکز تجارت، مذهب، تعلیم و هنر بوده است. نزوی و یزد در سال ۱۳۸۶ و در حاشیه اعزام یک هیأت بلندپایه از استان یزد، پیمان خواهرخواندگی منعقد نمودند. این شهر در میان خواهرخوانده‌های یزد، بیشترین شباهت را به یزد دارد.
   اهمیت نزوی از موقعیت سوق‌الجیشی آن در پای رشته کوه‌های حجر نشأت می‌گیرد. شهر که با باغ های سرسبز نخل محاصره شده، در محل تقاطع جاده‌های منتهی به مسقط و مناطق جنوبی کشور واقع شده و به این ترتیب حلقه اتصال بخش بزرگی از کشور عمان با پایتخت آن است. امروزه نزوی یک شهر شکوفا و متمایز با جنبه‌های متعدد کشاورزی، تاریخی و تفریحی است، از طرفی مرکز پرورش رطب و بازار منطقه است. از نقاط دیدنی منطقه آبشارهای فصلی تنوف است که یک منطقه زیبای کوهستانی در نزدیکی روستایی به همین نام در حوالی شهر نزوی است.
   نزوی دومین مقصد توریستی در عمان است. این شهر مشهور به مروارید اسلام است و به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال ۲۰۱۳ نام‌گذاری شده است. این شهر در قرن ششم و هفتم پایتخت عمان بوده است. امروزه گردشگران بسیاری به‌خاطر ساختمان‌های تاریخی و ابهت قلعه نزوی که در اواسط قرن هفدهم ساخته شده است از شهر بازدید می کنند. نزوی به‌خاطر بازار یا سوق بزرگش نیز مشهور است که در آن مس، نقره، جواهرات نفیس و سایر اقلام صنایع دستی خرید و فروش می‌شود. بسیاری از ویژگی‌های نزوی همچون تمدن کهن آن و امکانات سرگرمی مدرن، توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده است.

 


    قلعه نزوی در نوع خودش شگفت انگیز است. شکل این قلعه، ضخیم و دایره‌ای‌ شکل و ارتفاع دیوارش ۲۴متر است. قطر داخلی قلعه ۳۹متر و قطر خارجی در حدود ۴۳متر می‌باشد. دارای هفت گودال است که تفنگ‌داران در هنگام تیراندازی در آن‌ها کمین می‌کرده‌اند، همچنین دارای اماکن مختلف ازجمله زندان، مقرّ حاکم و دادگاه بوده‌است. قلعه در دوران حکومت سلطان بن سیف بن مالک الیعربی در سال ۱۶۶۰ میلادی بنا شده‌است.   گفته می‌شود بنای قلعه ۱۲سال به طول انجامیده‌است و نزد عمانی‌ها معروف است که سلطان بن سیف الیعربی یکی از سلاطین پرقدرت عمان بوده که توانسته‌است اشغال‌گران پرتغالی را از سواحل عمان بیرون کند.
   در کنار این قلعه، بازار سنتی نزوی قرار دارد. مسجد جامع شهر هم مرکز تعلیمات اسلامی بوده است. علاوه بر این، مساجد شاخص دیگری در نزوی قرار دارد از جمله مسجد سلطان قابوس و مسجد سوال که در قرن دوم هجری قمری بنا نهاده شده و گواه ارتباط عمیق نزوی با صدر اسلام است.
   تولید حصیر در نزوی شهرت تاریخی دارد و در اوایل قرن بیستم، صنایع فلزکاری شهر پررونق بوده است. باستان شناسان در مورد زمان شکل‌گیری شهر اتفاق نظر ندارند. برخی معتقدند نام شهر از واژه عربی انزوا مشتق شده است. برخی دیگر عقیده دارند از نام یک چشمه قدیمی گرفته شده است.
   نزوی از سال ۱۹۷۰ تحت حاکمیت سلطان قابوس تبدیل به یک شهر مدرن شده است. ارتباط با مسقط از طریق یک بزرگراه دوطرفه تسهیل شده، بیمارستان و دانشگاه احداث شده و گردشگری با ساخت چهار هتل بزرگ توسعه یافته است.
    نزوی همچنین با دارا بودن یک دانشکده فنی، دانشکده علوم کاربردی، دانشگاه نزوی و آکادمی آموزشی پلیس سلطنتی عمان، قطب آموزشی منطقه است. علاوه بر این، یک مدرسه هندی برای دانش‌آموزان خارجی با اکثریت هندی و یک مدرسه پاکستانی در نزوی دایر است.
   دورتا دور نزوی را کوه فراگرفته و چشم‌اندازهای کوهستانی بی‌بدیلی در اطراف شهر وجود دارد. تابستان نزوی گرم و خشک است و درجه حرارت هوا تا ۴۵ درجه سانتیگراد می‌رسد.   جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر عبارتند از: قلعه نزوی، مسجد جامع و بازار سنتی. طی دهه نود مسجد جامع، قلعه و بازار که هر سه در کنار هم و در مرکز شهر قرار دارند، با استفاده از مصالح سنتی بازسازی شد.